Tr161 over Big Walnut Creek
Fair Condition40 years old97 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .3 Mi.e.int.cr26 & Tr161 |
| Carries | Tr161 |
| Crosses | Big Walnut Creek |
| Coordinates | 40.43215, -82.80299 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 72.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 97 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931312 |