Tr60 over Otter Creek
Good Condition8 years old114 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | Tr 60 N. Of Int. Of SR 95 |
| Carries | Tr60 |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 40.58694, -82.95278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931526 |