Cr61 over Thorne Run
Good Condition41 years old209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .30 Miles E.of Int.tr60 |
| Carries | Cr61 |
| Crosses | Thorne Run |
| Coordinates | 40.61631, -82.94649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 97.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931878 |