State Route 36 over South Fork Cottonwood CR
Good Condition57 years old470 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-036-r25.54 |
| Carries | State Route 36 |
| Crosses | South Fork Cottonwood CR |
| Coordinates | 40.25890, -122.47310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1140.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 470 (2015) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0021 |