State Route 36 over Salt Creek
Good Condition66 years old520 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-036-19.17 |
| Carries | State Route 36 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 40.27121, -122.56019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 599.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 520 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0030 |