Tr124 over Whetstone Creek
Good Condition66 years old283 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .30 Mi.e.card.e.corp.line |
| Carries | Tr124 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.49947, -82.87726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 187.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 283 (2005) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931738 |