Cr125 over Closed
Poor Condition138 years old150 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .10 Mi.e.of Int.of Sr42 |
| Carries | Cr125 |
| Crosses | Closed |
| Coordinates | 40.50946, -82.87754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 119.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1888 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1992) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931665 |