CR 137 over Shaw Creek
Good Condition10 years old117 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.7 Mi. E. Of CR 66 |
| Carries | CR 137 |
| Crosses | Shaw Creek |
| Coordinates | 40.52833, -82.92056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 209.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 117 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931790 |