Tr 132 over Shaw Creek
Good Condition10 years old47 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.30 Mi. N. Of Tr 136 |
| Carries | Tr 132 |
| Crosses | Shaw Creek |
| Coordinates | 40.54667, -82.91389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 184.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931569 |