Tr215 over Big Walnut Creek
Poor Condition142 years old78 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .20 Miles E.intx. Cr26 |
| Carries | Tr215 |
| Crosses | Big Walnut Creek |
| Coordinates | 40.37333, -82.81167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1884 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932378 |