Cr217 over Branch Of Bunkey Run
Good Condition41 years old336 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .7 Mi.e.int.cr218 & Cr217 |
| Carries | Cr217 |
| Crosses | Branch Of Bunkey Run |
| Coordinates | 40.39000, -82.84000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 50.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 336 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932556 |