State Route 36 over Palmer Gulch
Good Condition65 years old2,025 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-036-53.25 |
| Carries | State Route 36 |
| Crosses | Palmer Gulch |
| Coordinates | 40.30094, -122.10282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 127.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,025 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0052 |