State Route 36 over De Haven Gulch
Fair Condition65 years old1,375 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-036-55.20 |
| Carries | State Route 36 |
| Crosses | De Haven Gulch |
| Coordinates | 40.31287, -122.07142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 150.6 ft (45.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 486.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,375 (2015) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0055 |