Westbound SR 16 over WB SR 16 Over CR 94
Good Condition26 years old3,203 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 4.3 Mi E Of Lic Co Line |
| Carries | Westbound SR 16 |
| Crosses | WB SR 16 Over CR 94 |
| Coordinates | 40.12688, -82.12805 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.7 ft (24 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 331.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,203 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000231 |