Tr 98 Old Riley RD over Tr 98 Over SR 16
Good Condition26 years old219 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 6 Mi E Of Lic Co Line |
| Carries | Tr 98 Old Riley RD |
| Crosses | Tr 98 Over SR 16 |
| Coordinates | 40.13673, -82.09912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.4 ft (69.3 m) |
| Max Span | 112.5 ft (34.3 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 1760.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 219 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000282 |