US 22 over Over County Road 33
Good Condition70 years old6,590 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 2 M E Of Jct SR 345 |
| Carries | US 22 |
| Crosses | Over County Road 33 |
| Coordinates | 39.87286, -82.10135 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 536.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,590 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000304 |