US 22 over Over Br Jonathon Creek
Good Condition70 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 2.5 M E Of Jct SR 345 |
| Carries | US 22 |
| Crosses | Over Br Jonathon Creek |
| Coordinates | 39.87656, -82.09465 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 436.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000339 |