US 22 over US 22 Over Thompson Run
Good Condition70 years old6,590 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .3 M W Of Jct SR 93 |
| Carries | US 22 |
| Crosses | US 22 Over Thompson Run |
| Coordinates | 39.88218, -82.06945 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 451 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,590 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000363 |