US 22 & US 40 over Over Buck Creek
Fair Condition77 years old8,037 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .5 M W Of Jct SR 83 |
| Carries | US 22 & US 40 |
| Crosses | Over Buck Creek |
| Coordinates | 39.99203, -81.75033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Area | 194.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,037 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000908 |