Usr 22 over Over Fox Creek
Good Condition77 years old8,037 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .2 M W Of Jct SR 83 |
| Carries | Usr 22 |
| Crosses | Over Fox Creek |
| Coordinates | 39.99265, -81.74590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 254.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,037 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000967 |