SR 60 over Over Big Run
Good Condition69 years old2,048 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 5.9 M S Of Jct SR 16 |
| Carries | SR 60 |
| Crosses | Over Big Run |
| Coordinates | 40.09278, -82.06226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 248.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,048 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6002196 |