S.h. 15 over Creek
Good Condition91 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Ellis |
| Location | 11.5 Mi NE Us283 |
| Carries | S.h. 15 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.33337, -99.70226 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 176.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044370000000000 |