S.h. 15 over Creek
Good Condition91 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Ellis |
| Location | 12.8 Mi NE Us283 |
| Carries | S.h. 15 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 36.34303, -99.69060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 293.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2022) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045010000000000 |