Walnut Ave. over Main St. Under
Fair Condition91 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 1 Blk N Of Sheridan |
| Carries | Walnut Ave. |
| Crosses | Main St. Under |
| Coordinates | 35.46760, -97.50912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.3 ft (12.9 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 153.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044470000000000 |