Walnut Ave. over U.p. R.r. Under
Fair Condition88 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Oklahoma |
| Location | 0.22 Mi N Of Fau 9460 |
| Carries | Walnut Ave. |
| Crosses | U.p. R.r. Under |
| Coordinates | 35.46874, -97.50909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 346.5 ft (105.6 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1742.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045940000000000 |