County RD 306 over Salt Creek
Fair Condition96 years old223 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 2.64 Mi N Colusa Co Line |
| Carries | County RD 306 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 39.41857, -122.53719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 77.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1950) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 223 (2011) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0156 |