County RD 306 over Branch Stony Creek
Fair Condition96 years old235 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 1 Mi N Of RD #303 |
| Carries | County RD 306 |
| Crosses | Branch Stony Creek |
| Coordinates | 39.44915, -122.51356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 67.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 235 (2009) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0155 |