N4070 over Cane Creek
Poor Condition46 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okmulgee |
| Location | 3.0 W 4.5 N Us62-msk C/l |
| Carries | N4070 |
| Crosses | Cane Creek |
| Coordinates | 35.67462, -95.76636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 99.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 044860000000000 |