N4060 over Little Cane Cr.trib.
Poor Condition91 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Okmulgee |
| Location | 1.0 W 2.5 S Sh16&msk C/l |
| Carries | N4060 |
| Crosses | Little Cane Cr.trib. |
| Coordinates | 35.70333, -95.78416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 174.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045050000000000 |