IRR 3932c over Pigeon Creek
Good Condition91 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Latimer |
| Location | 4.5 N .7 E Of Bengal |
| Carries | IRR 3932c |
| Crosses | Pigeon Creek |
| Coordinates | 34.89838, -95.05184 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.3 ft (19.9 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 145.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 044980000000000 |