3232c over Big Sandy Creek
Fair Condition91 years old165 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Hughes |
| Location | 3.2 S & 3.8 E Of Allen |
| Carries | 3232c |
| Crosses | Big Sandy Creek |
| Coordinates | 34.83226, -96.34796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 145.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 165 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 045090000000000 |