3232c over Big Sandy Creek
Fair Condition91 years old165 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Hughes |
| Location | 3.9 S & 3.2 E Of Allen |
| Carries | 3232c |
| Crosses | Big Sandy Creek |
| Coordinates | 34.82068, -96.35959 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.7 ft (37.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 291.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 165 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 045650000000000 |