D3910 over Caney River
Poor Condition91 years old75 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Osage |
| Location | 6.0 Mi NW Of Dewey |
| Carries | D3910 |
| Crosses | Caney River |
| Coordinates | 36.88268, -96.02410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 201.1 ft (61.3 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 300.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 045850000000000 |