Ok St. Hwy. 10 over Copan L Caney R Splwy
Fair Condition48 years old660 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Washington |
| Location | 2.5 Mi. W. Of Copan |
| Carries | Ok St. Hwy. 10 |
| Crosses | Copan L Caney R Splwy |
| Coordinates | 36.88561, -95.97458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 770.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 660 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKCOPANSP |