1016c over Creek
Fair Condition90 years old52 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Carter |
| Location | 1n & 2.3e Jct Us77 &sh53e |
| Carries | 1016c |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.31795, -97.10613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 80.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 047200000000000 |