S.h. 53 over Buzzard Creek Trib.
Good Condition90 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Carter |
| Location | 1.3 Mi E Jct Us77 |
| Carries | S.h. 53 |
| Crosses | Buzzard Creek Trib. |
| Coordinates | 34.30339, -97.12005 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Area | 179.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 047550000000000 |