N3580 Moore RD over Rock Creek
Poor Condition90 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Marshall |
| Location | 1.5 W 2.3 N Little Cit |
| Carries | N3580 Moore RD |
| Crosses | Rock Creek |
| Coordinates | 34.11595, -96.63616 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048200000000000 |