E2030 Sparlin Rd. over Creek
Good Condition90 years old25 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Marshall |
| Location | 2.8 W 1.s Little City |
| Carries | E2030 Sparlin Rd. |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.07081, -96.65715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 048340000000000 |