Co RD #99w over Walker Creek
Good Condition90 years old2,051 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.9 Mi N Co RD #39 |
| Carries | Co RD #99w |
| Crosses | Walker Creek |
| Coordinates | 39.59478, -122.19444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 351.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,051 (2011) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0194 |