Co RD 99w over East Fork Wilson Creek
Fair Condition111 years old2,678 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 0.2 Mi N Co RD #43 |
| Carries | Co RD 99w |
| Crosses | East Fork Wilson Creek |
| Coordinates | 39.57065, -122.19367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 244.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1938) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,678 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0193 |