Road 99 W over Logan Creek
Fair Condition112 years old447 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 1.2 Mi N Of Road 68 |
| Carries | Road 99 W |
| Crosses | Logan Creek |
| Coordinates | 39.42472, -122.19250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 169.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1914 (reconstructed 1930) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 447 (2005) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0198 |