Road F over Branch Hunter Creek
Good Condition27 years old70 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | Just South Of RD 68 |
| Carries | Road F |
| Crosses | Branch Hunter Creek |
| Coordinates | 39.40676, -122.22993 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 65.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0174 |