E0720 over White Church Creek
Good Condition3 years old8,795 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tulsa |
| Location | 0.8 Mi E Of Mingo RD |
| Carries | E0720 |
| Crosses | White Church Creek |
| Coordinates | 35.97378, -95.85506 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 152.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,795 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 332690000000000 |