S Mingo RD over Haikey Creek West Branch
Good Condition4 years old181,800 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tulsa |
| Location | 7600 S Mingo Road |
| Carries | S Mingo RD |
| Crosses | Haikey Creek West Branch |
| Coordinates | 36.15274, -95.86854 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 195.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 181,800 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333210000000000 |