E0642 (e 56 ST S) over Catfish Creek
Good Condition19 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tulsa |
| Location | 11125 E 56 S |
| Carries | E0642 (e 56 ST S) |
| Crosses | Catfish Creek |
| Coordinates | 36.08172, -95.85205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 159.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 333700000000000 |