N4310 over Clinging Creek
Good Condition2 years old50 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Wagoner |
| Location | .8 S Of 100th ST |
| Carries | N4310 |
| Crosses | Clinging Creek |
| Coordinates | 35.87421, -95.34059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 57.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 334190000000000 |