Splwy Brdg Ok 151 over Keystone L Arkansas R
Fair Condition62 years old9,100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Tulsa |
| Location | 7 Mi. W. Of Sandsprings |
| Carries | Splwy Brdg Ok 151 |
| Crosses | Keystone L Arkansas R |
| Coordinates | 36.15000, -96.25278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 863.8 ft (263.3 m) |
| Max Span | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 2870.0 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 7209701480 |