State Highway 58a over Canton L On Aux Channel
Fair Condition14 years old730 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Blaine |
| Location | 2 Mi. N. Canton Ok |
| Carries | State Highway 58a |
| Crosses | Canton L On Aux Channel |
| Coordinates | 36.07939, -98.60421 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 540.4 ft (164.7 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1712.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 730 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKCANAUXL |