State Highway 58a over Canton Lake Spillway
Poor Condition78 years old730 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Blaine |
| Location | 2 Mi N. Of Canton |
| Carries | State Highway 58a |
| Crosses | Canton Lake Spillway |
| Coordinates | 36.08171, -98.60235 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 785.8 ft (239.5 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 2179.4 sq m |
| Main Spans | 16 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 730 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKCANTONL |