Splwy Brdg Ok. 10 over Hulah Caney River Splwy
Fair Condition76 years old190 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Osage |
| Location | 11mi W Of Copan Wash. Co |
| Carries | Splwy Brdg Ok. 10 |
| Crosses | Hulah Caney River Splwy |
| Coordinates | 36.93242, -96.08119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 480.0 ft (146.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1419.1 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Corps of Engineers |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | CEPSWTOKHULAHSP |